האם מוטלים מיסים על ירושות ועיזבונות?

ראשי Lareshet > עורך דין ירושות וצוואות > האם מוטלים מיסים על ירושות ועיזבונות?

מדוע צריך לקבל יעוץ משפטי אצל עורך דין מומחה לדיני משפחה וירושה

האם מוטלים מיסים על ירושות ועיזבונות?

ראשי Lareshet > עורך דין ירושות וצוואות > האם מוטלים מיסים על ירושות ועיזבונות?

מס ירושה או מס עיזבון הינו מס המוטל על כספים ונכסים העוברים בירושה. סכום המס הינו חלק יחסי (באחוזים) מכלל הירושה ומוטל על ירושות ששוויין גבוה מהסכום שנקבע בחוק. כיום, בישראל אין מס ירושה שכן החוק בוטל בשנת 1981 ולא חודש שוב.

אמנם, בישראל עצם ההורשה היינו, העברת הזכויות מן המוריש ליורש, אינה כרוכה בתשלום מס ישיר. יחד עם זאת, יש וחיובי מס יחולו בגין פעולות הכרוכות במימוש העיזבון. כך למשל סעיף 4 לחוק מיסוי מקרקעין קובע, כי הורשה של נכס מקרקעין אינה נחשבת כמכירת מקרקעין לעניין המס אולם, מכירת הדירה על ידי היורשים מחייבת במס אלא אם עמד למוכר פטור.

בהקשר זה יש לציין כי, מאחר ובהתאם לחוק הירושה ליורשים עומדת הזכות לערוך הסכם ביניהם לעניין אופן חלוקת העיזבון, יש אפשרות להימנע מתשלום מס על ידי העברת נכסים בין היורשים. כלומר, היורשים של נכסי העיזבון יכולים למקסם את הנאתם מן הירושה על ידי חלוקה פנימית אשר יש ותאפשר להם להקטין את המס למינימום או להימנע כליל מתשלום מס.

יובהר, כי הסכם בין יורשים יש שיעשה במסגרת "חלוקה ראשונה של נכסי העיזבון" שכן אחרת הוויתור על הזכות עשוי להוות ארוע מס.

מכירה חפוזה של נכסי העיזבון והוצאת צו קיום ירושה ו/או צו קיום צוואה עשויים לגרור אחריהם חיובים במס אולם, על ידי תכנון מקדים יש וניתן יהיה להימנע מחיוב במס.

לסיכום, על אף שבישראל החוק אינו מטיל מס על ירושה, קיימת חשיבות רבה בתכנון חלוקת ו/או מכירת נכסי העיזבון שכן ללא תכנון מקדים יש ופעולות אלה יחייבו את היורשים בתשלום מיסים.

פגישת ייעוץ

לא מתחילים הליך משפטי מבלי שבדקתם את זכויותיכם, הבנתם מה עומד לפניכם וקיבלתם תכנית פעולה מדויקת ומותאמת למצבכם.

לתיאום פגישת יעוץ פנו למשרדנו על ידי מילוי פרטים בטופס או בטלפון 03-6708888

לתיאום פגישת ייעוץ
עם עו"ד רות דיין

מעדיפים להשאיר פרטים טלפונית? לתאום פגישה 03-6708888
התחייבות לדיסקרטיות מוחלטת

לקבלת ייעוץ משפטי פרטני >